51E30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51E30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Surface Mount :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Body Height :
13.64 mm
Product Status :
Active
Angle of Throw :
30°
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lamp Type :
Termination Type :
Solder
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Features :
Switch Action :
LATCHED
Voltage Rating - AC :
115V
ECCN Code :
EAR99
Switch Type :
ROTARY SWITCH
RoHS :
Details
Index Angle :
30 °
Series :
51
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 7.11mm Dia
Actuator Type :
Flatted (4mm Dia)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Actuator Length :
9.53mm
Subcategory :
Switches
Voltage - Rated AC :
115V
Mount :
Panel
Number of Decks :
1
Voltage - Rated DC :
28V
Pbfree Code :
yes
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
12
Current Rating :
200mA
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Switch Function :
SP12T
Product Type :
Rotary Switches
Index Stops :
Continuous
Published :
Product Category :
Rotary Switches
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Termination Style :
Solder Lug
Base Product Number :
51E30
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V