51CT30-01B12S
Mfr.Part #
51CT30-01B12S
Actuator Length :
9.53mm
Base Product Number :
51CT30
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Illumination Color :
Feature :
Process Sealed
RoHS :
Non-Compliant
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Features :
Process Sealed
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Datasheets
51CT30-01B12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"