51CPT30-01A12S
Mfr.Part #
51CPT30-01A12S
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
RoHS :
Compliant
Index Stops :
Continuous
Depth Behind Panel :
14.63mm
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Material :
Metal
Illumination Color :
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Termination Style :
PC Pin
Termination :
PC Pins
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Actuator Length :
9.53mm
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage Rating - DC :
28V
Throw Configuration :
Datasheets
51CPT30-01A12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"