51CP30-01-1-12N
Mfr.Part #
51CP30-01-1-12N
Product Category :
Index Angle :
30 deg
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Throw Configuration :
SP12T
Pbfree Code :
yes
12
Mount :
Panel, Through Hole
RoHS :
Compliant
RoHS Compliant
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
JESD-609 Code :
e4
Angle of Throw :
30°
Termination :
PC Pins
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Voltage Rating - AC :
115V
Illumination Color :
Voltage - Rated AC :
115V
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
HTS Code :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Index Stops :
Continuous
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Lamp Type :
Base Product Number :
51CP30
Features :
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Actuator Length :
9.53mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Circuit per Deck :
SP12T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Radiation Hardening :
No
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Termination Style :
PC Pin
Published :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Subcategory :
Switches
ECCN Code :
EAR99
Number of Switch Sections :
Contact Material :
Metal
Grayhill
Contact Plating :
Datasheets
51CP30-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"