51CPT30-01A12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51CPT30-01A12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Throw Configuration :
SP12T
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Product Type :
Rotary Switches
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Termination :
PC Pins
Contact Material :
Metal
Number of Poles per Deck :
1
Product Status :
Active
Circuit per Deck :
SP12T
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions :
12
Contact Finish :
Gold
Number of Decks :
1
Product Category :
Rotary Switches
Base Product Number :
51CPT30
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Process Sealed
Voltage Rating - DC :
28V
Brand :
Grayhill
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
Mount :
Panel, Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Angle of Throw :
30°
Grayhill
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Index Stops :
Continuous
Series :
51
Features :
Process Sealed
Depth Behind Panel :
14.63mm
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51CPT30-01A12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"