51C30-01B12S
Mfr.Part #
51C30-01B12S
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
SP12T
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage Rating - DC :
28V
Index Stops :
FIXED
Contact Material :
Datasheets
51C30-01B12S
51C30-01B12S datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"