51C30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51C30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Contact Material :
Metal
Product Type :
Rotary Switches
Number of Decks :
1
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
RoHS :
Details
Product Category :
Rotary Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Series :
51
Package :
Bulk
Angle of Throw :
30°
Mounting Type :
Panel Mount
Lamp Type :
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated AC :
115V
Index Angle :
30 deg
Index Stops :
Continuous
Brand :
Grayhill
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Grayhill
Base Product Number :
51C30
Subcategory :
Switches
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage Rating - DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Number of Switch Sections :
1
Product Status :
Active
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Number of Poles per Deck :
Published :
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Finish :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Illumination Color :
Mount :
Panel
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Number of Positions :
12
Datasheets
51C30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"