51C30-01B12N
Mfr.Part #
51C30-01B12N
Depth Behind Panel :
18.77mm
Illumination Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC :
115V
Index Stops :
FIXED
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length :
9.53mm
Rotary Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Datasheets
51C30-01B12N
51C30-01B12N datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"