51B22-01B16N
Mfr.Part #
51B22-01B16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Actuator Length :
3.18mm
Depth Behind Panel :
18.77mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Index Stops :
FIXED
Features :
Index Angle :
22.5 °
Illumination Color :
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
200mA
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
RoHS :
Details
Number of Positions :
16
Voltage - Rated AC :
115V
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Circuit per Deck :
SP16T
Termination :
Solder
Base Product Number :
51B22
Subcategory :
Switches
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage Rating - AC :
115V
Lamp Type :
Angle of Throw :
22.5°
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
51B22-01B16N
51B22-01B16N datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"