51B22-01-1-16N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51B22-01-1-16N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Circuit per Deck :
SP16T
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Number of Switch Sections :
1
JESD-609 Code :
e4
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Resistance :
0.02mOhm
Bushing Diameter :
0.25 inch
HTS Code :
Bushing Type :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Brand :
Grayhill
Index Angle :
22.5 °
Contact Plating :
Gold
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.153 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Body Height :
13.64 mm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Number of Decks :
1
Grayhill
Lamp Type :
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Finish :
Gold
Mount :
Panel
Product Status :
Active
Base Product Number :
51B22
Subcategory :
Switches
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Metal
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Termination :
Solder
Current Rating :
200mA
Bushing Length :
0.25 inch
Insulation Resistance :
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Style :
Non-Shorting
Terminal Material :
Brass
RoHS :
Details
Index Stops :
Continuous
Number of Positions :
16
Termination Type :
Solder
Throw Configuration :
SP16T
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Switch Action :
LATCHED
Termination Style :
Solder Lug
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Switch Function :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
115V
Product Category :
Rotary Switches
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating (AC) :
115 V
Package :
Bulk
Illumination Color :
Center Contact Plating :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Number of Poles per Deck :
Actuator Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Length :
3.18mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Angle of Throw :
22.5°
Series :
51
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage Rating - DC :
28V
End Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Product Type :
Rotary Switches
Datasheets
51B22-01-1-16N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"