51968-10010000AALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51968-10010000AALF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 100POS EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Number of Contacts :
100
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
100
Contact Plating :
GXT, Gold
Termination :
Solder
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Mount :
Edge, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
4
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PwrBlade®
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 100 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle