51967-10012000AALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51967-10012000AALF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 120POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Number of Ports :
1
Termination :
Solder
Number of Positions :
120
Min Operating Temperature :
-20°C
Number of Rows :
4
Depth :
11.94mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Orientation :
Straight
Series :
PwrBlade®
Pitch :
0.100 2.54mm
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
92.71mm
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Terminations :
120
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Contacts :
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole