51966-10012000AALF
Mfr.Part #
51966-10012000AALF
Description
CONN HEADER 120POS EDGE MNT
Number of Positions :
120
Min Operating Temperature :
-20°C
Number of Terminations :
120
Length :
92.71mm
Connector Type :
Header, Male Pins
Pitch :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
105°C
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
Feature :
Board Lock, Mating Guide
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Depth :
23.62mm
PwrBlade® Series Header, Male Pins Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 120 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle