51966-10010000ABLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51966-10010000ABLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER 100POS EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-20°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Color :
Black
Number of Rows :
4
Feature :
Mating Guide
Contact Plating :
GXT, Gold
Mount :
Edge, Through Hole
Series :
PwrBlade®
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Packaging :
Tray
Number of Positions :
100
Max Operating Temperature :
105°C
Connector Type :
Header, Male Pins
Pitch :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
No
PwrBlade® Series Header, Male Pins Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 100 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle