51940-358LF
Mfr.Part #
51940-358LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 3POS PCB
Number of Positions :
3
Durability :
200 Cycles
Total Number of Contacts :
3
Additional Feature :
TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 7.62 MM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Style :
Hybrid
Body Depth :
0.5 inch
Contact Resistance :
0.7mOhm
Pitch :
0.100 2.54mm
1
UL Flammability Code :
94V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Receptacle, Female Blade Sockets
Number of Conductors :
ONE
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Feature :
Board Lock, Guide Pin
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
IEC Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
2500VDC V
Insulation Material :
GLASS FILLED THERMOPLASTIC
Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Body Breadth :
0.47 inch
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Withdrawl Force-Min :
2.224 N
Contact Layout, Typical :
3 Power
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
51940-358LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 3 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole
51940-358LF Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Blade Sockets box.Through Hole indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the PwrBlade® Series.Furthermore, there are other features such as TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 7.62 MM, to name a few.In many ways, Board Lock, Guide Pin makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -20°C~105°C.