51940-266LF
Mfr.Part #
51940-266LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 2POS PCB
Connector Type :
Receptacle, Female Blade Sockets
Through Hole
Total Number of Contacts :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
All
Radiation Hardening :
Series :
PwrBlade®
IEC Conformance :
Contact Layout, Typical :
2 Power
Contact Style :
Hybrid
Insertion Force-Max :
6.95 N
UL Flammability Code :
94V-0
HTS Code :
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Depth :
11.94mm
Body Breadth :
0.47 inch
Length :
31.75mm
Housing Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Reference Standard :
UL
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Number of Terminations :
16
Datasheets
51940-266LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 2 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole