51940-254LF
Mfr.Part #
51940-254LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 3POS PCB
Specialized
Mixed Contacts :
No
Insertion Force-Max :
6.95 N
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
3
Additional Feature :
TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 7.62 MM
Published :
Number of Terminations :
24
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
2500VDC V
Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Depth :
11.94mm
Connector Type :
Receptacle, Female Blade Sockets
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Body Breadth :
0.47 inch
Contact Layout, Typical :
3 Power
Orientation :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Style :
BLADE PIN-SKT
Pitch :
0.100 2.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
0.7mOhm
Termination :
Press-Fit
Total Number of Contacts :
3
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
1
Durability :
200 Cycles
Connector Style :
Blade Power
Filter Feature :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Length :
25.15mm
UL94 V-0
IEC Conformance :
Datasheets
51940-254LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Blade Sockets Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 3 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole
51940-254LF Overview
A Receptacle, Female Blade Sockets package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tray case.It is part of the PwrBlade® Series of products.Additionally, there are other features, such as TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 7.62 MM.Through Hole mounts the part.There is no operating temperature for the device.According to our estimates, the chip has no termination points.