51940-031LF
Mfr.Part #
51940-031LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 31POS PCB
Termination :
Press-Fit, Solder
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 7 Power
Length :
80.01mm
Number of Positions :
31
Depth :
11.94mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Terminations :
31
Contact Plating :
GXT, Gold
Min Operating Temperature :
-20°C
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Feature :
Guide Pin
Mounting Type :
Through Hole
Number of Ports :
1
Number of Rows :
4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Datasheets
51940-031LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Press-Fit, Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 31 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole