51940-030LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51940-030LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT BLADE PWR 26POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Max Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Series :
PwrBlade®
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Orientation :
Straight
Number of Positions :
26
Length :
48.9mm
Voltage - Rated :
1kV
Contact Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
10GOhm
Published :
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 2 Power
Operating Temperature :
-20°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
40
Number of Rows :
4
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Depth :
11.94mm
Current Rating :
30A
Connector Style :
Blade Power
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
GXT, Gold, Metal
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Number of Ports :
1
Radiation Hardening :
No
Datasheets
51940-030LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 26 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole