51915-040LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51915-040LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT BLADE PWR 40P EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Connector Style :
Blade Power
Color :
Black
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Terminations :
152
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Number of Rows :
4
Termination :
Solder
Contact Plating :
GXT, Gold
Length :
114.3mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Guide Pin
Pitch :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 16 Power
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Number of Ports :
1
Number of Positions :
40
Mount :
Edge, Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Series :
PwrBlade®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
51915-040LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 40 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle