51866-025LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51866-025LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT BLADE PWR 33P EDGE MNT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
48A
Number of Contacts :
33
Number of Rows :
4
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
2.5kV
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 9 Power
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector Style :
Blade Power
Contact Plating :
Gold
Number of Terminations :
33
Lead Pitch :
2.54mm
Feature :
Guide Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Mount :
Edge, Through Hole
Min Operating Temperature :
-20°C
Series :
PwrBlade®
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
Gender :
Receptacle
Color :
Black
Published :
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Row Spacing :
2 mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
90.81mm
Datasheets
51866-025LF
Amphenol Communications Solutions 51866-025LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 33 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle