517D477M016CC8PE3
Mfr.Part #
517D477M016CC8PE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current :
395mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
395mA @ 120Hz
517D
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
592.5mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Datasheets
517D477M016CC8PE3
Vishay / Sprague 517D477M016CC8PE3
517D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 395mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can