517D476M100CD6AE3
Mfr.Part #
517D476M100CD6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
220mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
16mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
47μF
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Diameter :
10mm
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.08
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
440mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.141mA
Datasheets
517D476M100CD6AE3
Vishay / Sprague 517D476M100CD6AE3
517D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can