51771-020LF
Mfr.Part #
51771-020LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 20P EDGE MNT
Termination :
Solder
Mount :
Edge, Through Hole
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Length :
52.07mm
Contact Layout, Typical :
16 Signal, 4 Power
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Operating Temperature :
105°C
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Number of Positions :
20
Tray
Number of Terminations :
48
Datasheets
51771-020LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 20 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle