51762-10702400AALF
Mfr.Part #
51762-10702400AALF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 31P EDGE MNT
8 Weeks
Number of Terminations :
80
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Row Spacing :
2.54 mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Current Rating :
30A
Mount :
Edge, Through Hole
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
1kV
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
10GOhm
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 7 Power
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
76.2mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
31
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 31 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle