51740-10014800AA
Mfr.Part #
51740-10014800AA
Description
CONN RCPT BLADE PWR 148POS PCB
Contact Plating :
GXT, Gold
Row Spacing :
2.54 mm
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Board Lock, Guide Pin
Depth :
11.94mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
1kV
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Length :
110.49mm
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Number of Positions :
148
Pitch :
0.100 2.54mm
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
10GOhm
Color :
Black
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Current Rating :
30A