51720-10200402AALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51720-10200402AALF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER BLADE PWR 8P EDGE MT
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Connector Type :
Header, Male Pins and Blades
Contact Resistance :
2MOhm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Reference Standard :
UL
Color :
Black
Length :
44.45mm
Number of Terminations :
36
Contact Layout, Typical :
4 Signal, 4 Power
Depth :
23.62mm
Number of Conductors :
ONE
Series :
PwrBlade®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
8
Number of Rows :
4
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Withstanding Voltage :
2500VDC V
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
200 Cycles
Factory Lead Time :
8 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
GXT, Gold, Metal
Plating Thickness :
30μin
Contact Style :
Hybrid
Termination :
Solder
Feature :
Board Lock, Mating Guide
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
8
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Style :
Blade Power
JESD-609 Code :
e3
Body/Shell Style :
Receptacle
Insertion Force-Max :
.973 N
MIL Conformance :
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Mixed Contacts :
yes
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Additional Feature :
TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 6.35 MM
Packaging :
Tray
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Mount :
Edge, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
PwrBlade® Series Header, Male Pins and Blades Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 8 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Board Edge, Through Hole, Right Angle
51720-10200402AALF Overview
Packaging is in the form of Header, Male Pins and Blades.This device has a Board Edge, Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Tray case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the PwrBlade® Series.Other features include TERMINAL PITCH FOR POWER CONTACTS: 6.35 MM, to name just a few.Several benefits come from the Board Lock, Mating Guide feature.There is a mounting hole at Edge, Through Hole.Devices operate at -20°C~105°C operating temperatures.In addition to 1 ports, it is equipped with a variety of other ports as well.According to our estimation, the chip contains 36 termination points.