51710-018LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51710-018LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER BLADE PWR 18POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Contact Layout, Typical :
12 Signal, 6 Power
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
4
Connector Style :
Blade Power
Number of Positions :
18
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
62.23mm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Ports :
1
Termination :
Press-Fit
Pitch :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Terminations :
60
Orientation :
Straight
Housing Material :
Thermoplastic
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Min Operating Temperature :
-20°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
14.58mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Feature :
Board Lock, Mating Guide
Series :
PwrBlade®
Connector Type :
Header, Male Pins and Blades
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Datasheets
51710-018LF
PwrBlade® Series Header, Male Pins and Blades Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 18 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole