510DX227M010BD2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
510DX227M010BD2D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
247mA
Lead Pitch :
3.5052mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.507Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
247mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Series :
510DX
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Impedance :
475mOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
417mA @ 40kHz
Capacitance :
220μF
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
510DX227M010BD2D
510DX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 247mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5052mm Radial, Can