510D476M016BB4D
Mfr.Part #
510D476M016BB4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47μF
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Published :
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.638 16.20mm
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
49 Weeks
Series :
510D
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
510D476M016BB4D
510D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.335Dia 8.50mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can