50USC8200MEFCSN25X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50USC8200MEFCSN25X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Height :
40mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.0255A @ 10kHz
Tan Delta :
0.35
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
USC
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
4.37A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Leakage Current :
1.92094mA
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
8200µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
10mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
4.37A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Diameter :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rubycon 50USC8200MEFCSN25X40
USC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.37A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In