50RXA680MEFC12.5X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50RXA680MEFC12.5X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
50 V
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
680 µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.04 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.818 A @ 120 Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size :
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Package :
Bulk
Series :
RXA
Rubycon 50RXA680MEFC12.5X25
RXA 680 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.492" Dia (12.50mm) -40°C ~ 125°C Polar Radial, Can