50645-1120E
Mfr.Part #
50645-1120E
Description
CONN RCPT HD 120POS PCB
Specialized
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Max) :
125°C
Feature :
Mating Guide
Number of Conductors :
ONE
Length :
120.7mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Rated Current (Signal) :
1A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Number of Columns :
40
Additional Feature :
OPTIONAL POLARIZATION
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Positions :
120
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Press-Fit
Number Of PCB Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Tube
Color :
Copper
JESD-609 Code :
e0
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
HPC™
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Polarization Key :
POLARIZED KEY
Number of Rows :
3
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
20mOhm
Total Number of Contacts :
120
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Depth :
19.43mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm