50644-1540EBLF
Mfr.Part #
50644-1540EBLF
Description
CONN RCPT HD 540POS PCB
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Mating Guide
Termination :
Press-Fit
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Black
Number of Positions :
540
Packaging :
Tube
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
4
Number of Columns :
135
Series :
HPC™
Contact Plating :
Gold, Tin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
21.9mm
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
377.2mm