50642-1180ED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50642-1180ED
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 180POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Columns :
45
Contact Finish :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Press-Fit
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
133.4mm
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
4
Contact Material :
Copper
Color :
Black
Feature :
Guide Pin
Number of Positions :
180
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Through Hole
Depth :
21.9mm