502R30W681KV3E-****-SC
Mfr.Part #
502R30W681KV3E-****-SC
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
2211 (5728 metric)
Description
CAP CER 680PF 250VAC X7R 2211
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Capacitance :
680pF
Voltage - Rated DC :
5kV
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
Y2
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Safety
Thickness (Max) :
0.115 2.92mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.225Lx0.110W 5.72mmx2.80mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
3.17mm
Series :
SC
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2.92mm
Thickness :
2.921mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
5000V
Package / Case :
2211 (5728 metric)
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Johanson Dielectrics, Inc. 502R30W681KV3E-****-SC
SC 680pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.110W 5.72mmx2.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2211 (5728 Metric)