50294-5150EDLF
Mfr.Part #
50294-5150EDLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 150POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Columns :
50
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Feature :
Guide Pin
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
HPC™
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Copper
Length :
146.1mm
Number of Rows :
3
Number of Positions :
150
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
18.3mm