500X14W101MV4T
Mfr.Part #
500X14W101MV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.026 0.66mm
Capacitance :
100pF
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
X2Y®
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
660.4μm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.064Lx0.035W 1.63mmx0.89mm
Case Code (Metric) :
Length :
1.6256mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Low ESL (X2Y)
Width :
889μm
Height :
660μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
500X14W101MV4T
Johanson Dielectrics, Inc. 500X14W101MV4T
X2Y® 100pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.064Lx0.035W 1.63mmx0.89mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)