500MXK270MEFCSN35X30
Mfr.Part #
500MXK270MEFCSN35X30
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Factory Lead Time :
46 Weeks
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
500V
Series :
MXK
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Rubycon 500MXK270MEFCSN35X30
MXK 270μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In