500MXH68MEFCSN22X30
Mfr.Part #
500MXH68MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.008A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
68µF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Box
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
630mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Pitch :
10mm
Length :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
720mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
MXH
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 500MXH68MEFCSN22X30
MXH 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 630mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In