500D684M400CB2AE3
Mfr.Part #
500D684M400CB2AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 400V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
0.68µF
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Length :
17.5mm
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
400V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Leakage Current :
0.02816mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Axial, Can
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
21 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
500D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
500D684M400CB2AE3
Vishay / Sprague 500D684M400CB2AE3
500D 0.68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm -20°C~85°C Axial, Can