500D476M250GH2A
Mfr.Part #
500D476M250GH2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
500D
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Diax1.496L 16.00mmx38.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
47μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
500D476M250GH2A
Vishay / Sprague 500D476M250GH2A
500D 47μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630Diax1.496L 16.00mmx38.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can