500D476M025BB5A
Mfr.Part #
500D476M025BB5A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.248Diax0.689L 6.30mmx17.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
500D
Length :
17.5006mm
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
500D476M025BB5A
Vishay / Sprague 500D476M025BB5A
500D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Diax0.689L 6.30mmx17.50mm -40°C~85°C Axial, Can