500D256G050CC5T
Mfr.Part #
500D256G050CC5T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 25UF 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20.4978mm
Capacitance :
25µF
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Axial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Diax0.807L 8.00mmx20.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
500D
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
49 Weeks
Tolerance :
75%
Datasheets
500D256G050CC5T
Vishay / Sprague 500D256G050CC5T
500D 25μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.315Diax0.807L 8.00mmx20.50mm -40°C~85°C Axial, Can