500D158M050GK5A
Mfr.Part #
500D158M050GK5A
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V AXIAL
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
44.5008mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
500D158M050GK5A
Vishay / Sprague 500D158M050GK5A
500D 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm -40°C~85°C Axial, Can