500D157G016DD2A
Mfr.Part #
500D157G016DD2A
Description
CAP ALUM 150UF 16V AXIAL
Length :
24.003mm
Tolerance :
75%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm
Published :
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
150µF
Datasheets
500D157G016DD2A
Vishay / Sprague 500D157G016DD2A
500D 150μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm -40°C~85°C Axial, Can