500C362T450DD2B
Mfr.Part #
500C362T450DD2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 95°C
Ripple Current :
12.1A
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated DC :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
450V
Lead Pitch :
31.75mm
Series :
500C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Polarization :
Polar
Termination :
Screw
Tolerance :
-10% +50%
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
76.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
3600μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount
Height :
117.48mm
Life (Hours) :
5000 hours
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Published :
2008
Datasheets
500C362T450DD2B
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics 500C362T450DD2B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~95°C, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:450V, 500C362T450DD2B pinout, 500C362T450DD2B datasheet PDF, 500C362T450DD2B amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics 500C362T450DD2B ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 500C362T450DD2B
500C 3600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 12.1A 3.000Dia 76.20mm -40°C~95°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals