500C183T100CC2B
Mfr.Part #
500C183T100CC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 18000UF 100V SCREW
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 95°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
18000μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
95°C
Diameter :
63.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Length :
105mm
Published :
2009
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
104.78mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current :
18.2A
Tolerance :
-10% +50%
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
500C
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Termination :
Screw
Lead Pitch :
28.58mm
Datasheets
500C183T100CC2B
Cornell Dubilier Electronics 500C183T100CC2B
500C 18000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 18.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~95°C Polar 28.58mm Radial, Can - Screw Terminals