500C172T200AJ2B
Mfr.Part #
500C172T200AJ2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1700UF 200V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Feature :
Stud Mount
Leakage Current :
1.74929mA
Surface Mount :
No
Tolerance :
-10% +50%
Terminal Pitch :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
5.4A @ 120Hz
Diameter :
35.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
63.9mOhm @ 120Hz
Series :
500C
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
92.842mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
3.687 93.65mm
Capacitance :
1700μF
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
500C172T200AJ2B
500C 1700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~95°C Polar Radial, Can - Screw Terminals