50015-1320J
Mfr.Part #
50015-1320J
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER HD 320POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
20mOhm
Min Operating Temperature :
-65°C
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
320
Connector Usage :
Daughtercard
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Conductors :
ONE
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL, CSA
Number Of PCB Rows :
4
Packaging :
Tube
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Additional Feature :
OPTIONAL POLARIZATION, FMLB
Total Number of Contacts :
320
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Mating Guide
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Header, Male Pins
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Orientation :
Straight
Number of Rows :
4
Polarization Key :
POLARIZED KEY
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
222.3mm
Series :
HPC™
Rated Current (Signal) :
1A
Reliability :
COMMERCIAL
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Material :
Bronze
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.100 2.54mm
Depth :
14.86mm
Number of Columns :
80
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Body Breadth :
0.585 inch